This is Photoshop's version of Lorem Ipsn gravida nibh vel velit auctor aliquet.Aenean sollicitudin, lorem quis bibendum auci. Proin gravida nibh vel veliau ctor aliquenean.

FOLLOW ME ON INSTAGRAM

+01145928421
mymail@gmail.com

Blog

Konstrukcje stalowe – rodzaje i ich zastosowanie

Konstrukcje stalowe w budownictwie

Konstrukcje stalowe to bardzo popularne obecnie rozwiązanie szeroko stosowane w branży budowlanej. Sama stal jest niezwykle powszechnym materiałem konstrukcyjnym wykorzystywanym w wielu dziedzinach. Bez najmniejszych problemów zastępuje też inne materiały budowlane, takie jak drewno lub beton. Bardzo ważną zaletą, decydując się na konstrukcje stalowe, jest zdecydowanie krótszy czas budowy lub rozbudowy obiektu. Ponadto z uwagi na właściwości i odporność stali prace mogą przebiegać o każdej porze roku i w różnych warunkach atmosferycznych. Gotowe struktury natomiast cechują się solidnym wykonaniem i dobrymi parametrami wytrzymałościowymi. Stąd ich popularność ciągle rośnie szczególnie w tworzeniu obiektów użyteczności publicznej, jak np.: pawilony wystawowe, obiekty magazynowe, hale sportowe, stadiony czy dworce kolejowe.

Stal i wyroby stalowe

 

Wytwarzana w dobie współczesnego rozwoju technologii stal charakteryzuje się bardzo dobrą jakością. Szczególnie usprawnione zostały skład chemiczny oraz jednorodna budowa krystaliczna. Przekłada się to oczywiście na jej większą wytrzymałość. Ponadto inżynieria materiałowa proponuje mam różne względem zapotrzebowania rodzaje stali. Są to na przykład:

– stal kwasoodporna,

– stal nierdzewna,

– stal odporna na ścieranie,

– stal żaroodporna i żarowytrzymała.

Warto zaznaczyć, że wyroby stalowe muszą wykazywać się określoną charakterystyką zgodnie z gatunkiem i kształtem oraz wymaganiami określonymi w normach krajowych i europejskich. Główne kategorie wyrobów ze stali wykorzystywanych w sektorze budowlanym to:

produkty długie takie jak: kształtowniki, ceowniki, kątowniki, grodzice czy pręty – są to profile walcowane na gorąco;

produkty płaskie – to przede wszystkim blachy oraz zwoje, np. profilowane na pokrycia dachowe. Jedną z najbardziej popularnych obróbek plastycznych jest walcowanie blach, które może przebiegać na zimno lub na gorąco.

Konstrukcje stalowe – rodzaje i zastosowanie

Konstrukcje wykonane ze stali mają bardzo szerokie zastosowanie ze względu na swoje liczne zalety. A należą do nich przede wszystkim: świetna wytrzymałość, łatwość obróbki, szybki montaż i przystępność cenowa. Istotnym atutem jest także mała ilość odpadów oraz możliwość recyklingu stali, w wyniku czego otrzymujemy np. żużel. Ponadto dzięki procesowi cynkowania możemy materiał ten zabezpieczyć przed korozją. Tak więc służą nam one przez całe dziesięciolecia, nie stanowiąc zagrożenia dla użytkowników, są przy tym odporne na czynniki zewnętrze. Wiedzą o tym najlepiej sami wytwórcy i firmy specjalizujące się w obróbce metali, jak np. TARMET na Podkarpaciu. Pośród budowlanych konstrukcji stalowych możemy wyodrębnić następujące kategorie:

 

Konstrukcje prętowe

 

Konstrukcje prętowe są najbardziej popularnymi i również najczęściej stosowanymi rozwiązaniami. Szczególnie chętnie wykorzystuje się je do tworzenia szkieletów niższych i wyższych hal sportowych, wież antenowych czy trzonów masztów. Ponadto bardzo duże znaczenie zyskały one w budownictwie obiektów zarówno wysokościowych jak i o dużej rozpiętości poprzecznej. Dzięki nim można tworzyć szkielety wewnętrzne budynków oraz struktury dachów. Inny przykład zastosowania stanowią konstrukcje wsporcze wież, instalacji przemysłowych czy rurociągów.

Konstrukcje powłokowe

 

Do tego rodzaju konstrukcji zaliczamy zbiorniki na płyny, zasobniki na materiały sypkie czy rurociągi. Elementem nośnym takich zbiorników są same powierzchnie wykonane z zespawanych ze sobą lub nitowanych blach stalowych. Bardzo popularne są także słupy powłokowe o przekroju wielokątnym. Służą one głównie jako konstrukcje wsporcze linii energetycznych lub trakcji tramwajowej, wieże oświetleniowe a nawet pylony reklamowe.

Konstrukcje stalowe cięgnowe

 

Konstrukcje cięgnowe z kolei możemy wykorzystać w takich miejscach jak wiszące i podwieszone mosty i dachy lub kolejki linowe. Ze względu na niejednorodną charakterystykę obiektów w przypadku przekryć cięgnowych stosuje się także różne ustroje, np. płaskie, przestrzenne, typu otwartego i zamkniętego. Można je wzajemnie ze sobą łączyć, przenikać i mieszać. Jednym z najbardziej pospolitych tego rodzaju przekryć w kraju jest dach Stadionu Narodowego.

Sorry, the comment form is closed at this time.