This is Photoshop's version of Lorem Ipsn gravida nibh vel velit auctor aliquet.Aenean sollicitudin, lorem quis bibendum auci. Proin gravida nibh vel veliau ctor aliquenean.

FOLLOW ME ON INSTAGRAM

+01145928421
mymail@gmail.com

Blog

Prawo budowlane w budowa domu jednorodzinnego

Budowa domu to nie tylko konieczność wyboru fachowej ekipy budowlanej, która bez fuszerki wzniesie dla nas budynek, to nie tylko wybór odpowiednich materiałów czy technologii wznoszenia. To także szereg kwestii formalnych, których należy dopilnować, aby dom został wzniesiony legalnie z zachowaniem wszelkich przepisów prawa. W kwestiach budowlanych normy prawne wyznacza Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz.U. 1994 nr 89 poz. 414 z późn. zm).

Pierwsze kwestie związane z koniecznością dostosowania się do przepisów prawa budowlanego pojawiają się już na etapie wyboru projektu domu. Przede wszystkim osoba, która go wykonała musi mieć uprawnienia do projektowania domów potwierdzone egzaminem i wydanym przez izbę architektoniczną potwierdzeniem. Po drugie sam projekt domu musi spełniać wszystkie normy i wymagania przepisów prawa budowlanego. Kupując dany projekt nie możemy iść z nim od razu do firmy budowlanej, musi on bowiem zostać zaadaptowany.

Adaptacja budynku oznacza opracowanie projektu budowlanego, który składa się z dwóch elementów: projektu architektonicznego budynku oraz planu zagospodarowania terenu. Dokładniejsze informacje na temat adaptacji budynku oraz innych kwestii związanych z projektami domów można znaleźć na stronie – https://domato.pl/poradnik/.

Kolejnym elementem, który musi stać w zgodzie z jasno określonymi przepisami prawa jest zgłoszenie budowy. Takiego zgłoszenia należy dokonać we właściwym dla danej lokalizacji urzędzie miasta lub starostwie powiatowym. Odbywa się ono na podstawie standaryzowanego formularza dostępnego w urzędzie lub online, jest to druk ZRB – G. Takiego zgłoszenia należy dokonać nie później niż na 30 dni przed rozpoczęciem prac budowlanych. Budowę można rozpocząć jeśli przez te 30 dni urząd nie skontaktuje się z inwestorem i nie zgłosi obiekcji. Jeśli działka, na której chcemy budować nie została ujęta w planach zagospodarowania przestrzennego danego terenu, wówczas należy najpierw zadbać o taki wpis do rejestru.

Wynajmując firmę budowlaną musi mieć ona kierownika budowy – musi to być osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje potwierdzone uprawnieniami do kierowania robotami budowlanymi w obrębie prac prowadzonych podczas budowy domu.

Ponadto rozpoczynając roboty budowlane należy posiadać także Dziennik Budowy, który stanowi urzędowy dokument mówiący o przebiegu i rodzaju wykonywanych prac. Posiadanie Dziennika Budowy jest obowiązkiem nakładanym przez art. 45 ust. 1 prawa budowlanego.

Sorry, the comment form is closed at this time.