This is Photoshop's version of Lorem Ipsn gravida nibh vel velit auctor aliquet.Aenean sollicitudin, lorem quis bibendum auci. Proin gravida nibh vel veliau ctor aliquenean.

FOLLOW ME ON INSTAGRAM

+01145928421
mymail@gmail.com

Blog

Jak zbudowany jest biokominek?

W dobie dwudziestego pierwszego wieku bardzo wielu Polaków w swoich domach decyduje się na kominki. Nie ma w tym nic dziwnego, bo trzeba powiedzieć sobie uczciwie, że tego typu produkty nie tylko dobrze wyglądają, co można zobaczyć tutaj: piece Jotul modele 2018, ale także są praktyczne. Niemniej jednak trzeba pamiętać o tym, że takie kominki nie wszędzie mogą zostać zastosowane. Takiej możliwości nie ma natomiast w blokach. Wówczas jedynym logicznym rozwiązaniem będą kominki ekologiczne, a więc tak zwane biokominki. Jak zbudowane są takie produkty?

Najważniejsze elementy biokominka

Trzeba powiedzieć sobie sprawiedliwie, że budowa biokominka nie jest mocno skomplikowana. Budowa takiego kominka jest stworzona ze stali pokrytej farbami i lakierami, które z oczywistych względów muszą być odporne na działanie wysokiej temperatury. Poza tym obudowę tworzy bezpieczne szkło hartowane, a także elementy betonu, ceramiki czy kamienia. Wewnątrz natomiast znajduje się palenisko, które zawsze zbudowane jest ze stali nierdzewnej.

Jeśli chodzi o palenisko, to właśnie tutaj znajdują się zbiorniki, które napełnia się paliwem. Bardzo często znaleźć można w nich włókna ceramiczne, które mają za zadanie pochłaniać paliwo. Jest to o tyle ważne, że paliwo spala się wówczas wolniej, a przy tym nie da się go rozlać nawet przy pochyleniu takiego kominka.

Obudowa nie styka się natomiast z paleniskiem czy też wydzielanym płomieniem, ale i tak musi mieć stabilną oraz trwałą konstrukcję. Zwłaszcza odporna musi być na ciepło, gdyż na tylnej ścianie podczas spalania się paliwa temperatura na tylnej ścianie takiego biokominka dochodzić może nawet do 120 st. Celsjusza.

Zdarza się i to bardzo często, że elementy takiego kominka ekologicznego mają elementy szklane. Wówczas muszą być one odpowiednio grube. Poza tym powinny mieć frazowane krawędzie, co uchroni przed skaleczeniem. Oczywiście cała obudowa musi być szczelna. Nie jest również prawdą, że takie kominki nie mogą akumulować ciepła. Mogą, ale warto im w tym pomóc, a więc dobrze je obudować i skorzystać przy tym z akcesoriów magazynujących ciepło. Dobrze wyglądają tutaj między innymi polana ceramiczne oraz kamienie. Jeśli zostaną ustawione wokół paleniska, na pewno będą nagrzewały się w czasie palenia i tym samym oddawały ciepło do wnętrza. Nawet przez pewien czas po wygaszeniu ognia.

Jakie paliwo do biokominka?

Źródłem ognia w biokominkach jest bioetanol, a więc alkohol, który powstaje w wyniku fermentacji biomasy. Ta pochodzi z upraw roślinnych, a więc między innymi buraka, ziemniaka czy też trzciny cukrowej. To jednak nie wszystko, ponieważ uszlachetniany jest on różnymi substancjami. Sprawiają one, że taka biomasa nie nadaje się do spożycia, ale jednoczenie zmienia barwę płomienia i daje efekty estetyczne.

Warto pamiętać o tym, że biokominek nie powinien być stosowany w pomieszczeniach, gdzie nie ma wentylacji. Wprawdzie wydzielane przez niego substancje nie są szkodliwe, ale jednak powinna mieć miejsce ich wentylacja. Dlatego musi on posiadać okna.

Sorry, the comment form is closed at this time.