This is Photoshop's version of Lorem Ipsn gravida nibh vel velit auctor aliquet.Aenean sollicitudin, lorem quis bibendum auci. Proin gravida nibh vel veliau ctor aliquenean.

FOLLOW ME ON INSTAGRAM

+01145928421
mymail@gmail.com

Blog

Jak prawidłowo obsługiwać motopompę?

Motopompa to urządzenie niezwykle przydatne i efektywne. Zdarza się jednak, że nie spełnia pokładanych w niej nadziei. Często winny jest jednak sam użytkownik, który dokonał jej nieodpowiedniego wyboru. Ponadto, jeżeli nawet wybraliśmy sprzęt wysokiej jakości, być może nie potrafimy go obsługiwać. Właśnie na tym aspekcie chcielibyśmy skupić się w tym wpisie. Tak więc, jak prawidłowo obsługiwać motopompę? Na to pytanie odpowiedzą nam konsultanci z firmy Lifan, a więc dystrybutora wysokiej jakości pomp do użytku własnego i przemysłu. Co mają nam oni do powiedzenia?

Łatwa i przyjemna praca

W pierwszej kolejności zacznijmy od tego, że umiejętność posługiwania się motopompą to nie tylko niewielkie szanse na to, że moglibyśmy ją uszkodzić. Nie zapominajmy, że praca jest wówczas szybka, prosta i niezwykle przyjemna. To kolejne argumenty, który wyraźnie wskazują na to, że warto poznać zasady użytkowania takiego sprzętu. Poza tym umiejętność sprawnej obsługi przydać się nam może również w sytuacjach krytycznych, kiedy to na podłączenie czy nawet czyszczenie pompy nie będziemy mieć wiele czasu.

Zasady pracy z motopompą

Wiele osób pracę z motopompą rozpoczyna bez wcześniejszego zapoznania się z jej instrukcją, co jest poważnym błędem. Jak najbardziej warto znać zasady funkcjonowania takiego sprzętu. Nawet wtedy, kiedy z motopompą mieliśmy okazję już pracować. Jeżeli jest to inny model, warto zajrzeć do instrukcji obsługi. Nie zajmie nam to wiele czasu, a może uchronić przed przykrymi konsekwencjami.

Sprawdzić trzeba również prawidłowy dobór i podłączenie węża ssawnego lub tłocznego, bo do pompowania wody można używać ogólnie dostępnych węży. Pamiętajmy tutaj, że wąż ssawny nie powinien przekraczać długości pięciu metrów. Musi być też usztywniony.

Ważny jest także poziom wody w bloku pompy. Przed pierwszym uruchomieniem urządzenia należy koniecznie zalać blok pompy wodą. Zapobiegnie to przegrzewaniu się uszczelnienia pompy podczas zasysania wody do węża ssawnego.

Zastosować należy również kosz ssawny. Ten montowany jest na końcu węża ssawnego i jest gwarancją bezpieczeństwa. Dzięki niemu możliwe jest zatrzymanie dużych zanieczyszczeń stałych, które mogłyby doprowadzić do zatkania lub nawet uszkodzenia pompy.

Sprawdzony musi być także poziom oleju. Ten sprawdzać należy przed każdym uruchomieniem urządzenia, kiedy stawiamy je na równej powierzchni. Pierwsza wymiana oleju wskazana jest po 10 godzinach pracy, a kolejne co 50 godzin funkcjonowania motopompy. Wiele informacji na temat częstotliwościowi wymiany oleju znajduje się we wspomnianej instrukcji.

Przed każdym uruchomieniem silnika sprawdzany musi być też filtr. Jego zanieczyszczenie powoduje nieprawidłowy stosunek mieszanki paliwowo-powietrznej, co doprowadza do tego, że silnik zaczyna pracować nierówno i się dusi. Czyszczenie filtru należy wykonać przynajmniej co 25 godzin. Jego częstsze czyszczenie zalecane jest wówczas, kiedy motopompa pracuje w warunkach dużego zapylenia.

Na koniec odnieśmy się jeszcze do wszelkich śrubek i nakrętek. Te sprawdzać należy przed każdym uruchomieniem sprzętu i w razie konieczności dokręcić.

Oczywiście zawsze po zakończonej pracy należy odkręcić korek spustowy i wylać pozostałą w korpusie wodę. Szczególnie pamiętać trzeba o tym zimą, gdyż resztki wody mogą zamarznąć, a w konsekwencji rozsadzić blok pompy.

Sorry, the comment form is closed at this time.